Jakimi treściami przyciągnąć klientów w branży beauty? 1

Jakimi treściami przyciągnąć klientów w branży beauty?

Media społecznościowe stały się integralną częścią strategii marketingowej każdego sektora usługowego. Dzięki nim branża beauty nie tylko w Polsce, zyskała nowe miejsce do bezpośredniego kontaktu z klientem. Potencjał social mediów w branży jest ogromny i warto wiedzieć, jak go wykorzystać, by przyciągnąć klienta.

Działania marketingowe w mediach społecznościowych marek beauty dają duże pole do popisu. Brandy urodowe angażują nie tylko za pomocą pięknych zdjęć, ale także video tutoriali, działań z influencerami czy przewodników po produktach.

Na początek — zadbaj o regularną komunikację

Fotografia produktowa, tutoriale i współpracę z influencerami nie wystarczą, aby zdobyć klienta. Zarówno w życiu prywatnym, jak i w sieci, podstawą każdej trwałej relacji jest komunikacja.

W dzisiejszych czasach konsumenci są bardziej świadomi i chcą, aby o nich zabiegać — nawiązywać kontakt i zachęcać do powrotu. Systematyczna komunikacja na każdym etapie relacji to klucz do zbudowania więzi i wzbudzenia w klientach poczucia, że zależy Ci na dobrych stosunkach z nimi.

Wizualny festiwal

Nie od dziś wiadomo, że social media to medium, w którym konsumuje się oczami, dlatego warto zadbać o atrakcyjne treści wizualne. Mogą to być wyszukane flat laye, jak również proste zdjęcia produktów używanych przez klientów.

Jedno jest pewne — Twoje treści muszą być spójne i spełniać cele strategii marketingowej. Publikowane przez Ciebie materiały są przecież częścią wizerunku marki — nie możesz o tym zapomnieć.

Nie wiesz, jak stworzyć przyjemne dla oka treści — to nic! W sieci znajdziesz mnóstwo dobrych praktyk, z których będziesz mógł czerpać inspiracje. Znajdź marki, które podziwiasz, podglądaj co robią, testuj i ucz się — każdy od czegoś zaczynał.

Zostań edukatorem — daj coś od siebie

Nic nie działa w sieci tak dobrze, jak dzielenie się swoją wiedzą. Marki beauty edukują swoich odbiorców za pomocą tutoriali oraz przewodników na temat wykonania konkretnej czynności krok po kroku.

Takie instrukcje to idealny moment na zaprezentowanie tego, co potrafisz i tego, jak działa produkt w danej czynności/sytuacji. To nienachalny, zgrabny i przyjemny sposób na promocję.

Jak możesz to zrobić? Prowadzisz salon kosmetyczny — pokaż jakich kosmetyków używasz krok po kroku do wykonania makijażu.

Masz swoją markę kosmetyków naturalnych – zaprezentuj, jak Twój krem rozpromienia twarz po sobotniej imprezie 😉

Wachlarz możliwości pod kątem treści jest naprawdę szeroki. Tutoriale makijażowe, porównania produktów, czy proces powstawania makijażu to tylko kilka z wielu opcji, na które możesz postawić.

Pochwal się swoimi osiągnięciami — zainteresuj

Jesteś najlepszy w tym, co robisz? Oprzyj na tym swoją promocję w mediach społecznościowych. Pokazuj efekty swojej pracy – idealnie zrobione paznokcie, piękne zdobienia, szalona koloryzacja włosów? Niech odbiorcy zobaczą, że efekty Twojej pracy mówią same przez się.

Odbiorcy pragną zobaczyć coś, co ich zainteresuje. Dlatego też, jeśli realizujesz niecodzienne zlecenie – poproś klienta o możliwość udostępnienia efektów Waszej wspólnej pracy. Niech odbiorcy zobaczą, że stać Cię na wiele. Bardzo ważne jest, aby materiały tego typu były wysokiej jakości, wyraźne i po prostu rzucające się w oczy.

Twoi odbiorcy kochają video

Od dawna mówi się, że video to najlepsza forma promocji swoich umiejętności w social mediach. Ten format komunikacji działa na odbiorcę wyjątkowo sugestywnie. Dzięki ruchomemu obrazowi możemy pokazać prawie wszystko w ciągu kilka sekund. Warto pamiętać, że treści wideo konsumujemy pasywnie, w przeciwieństwie do tekstu.

W tym przypadku sprawdzą się tutoriale, które pokazują, w jaki sposób wykonać konkretny zabieg, makijaż od A do Z. Możesz za pomocą video porównać kosmetyki, pokazać urodowe eksperymenty, a nawet zaprezentować, jak zrobić modny kok w 3 minuty.

Treści video są najbardziej angażujące spośród wszystkich innych treści, które możesz stworzyć w sieci, dlatego nie rezygnuj z nich. Tworzenie treści video to nie jest zaporowy koszt. Wystarczy, że wykorzystasz swój smartfon i poświęcisz na to czas.

Siła influencer marketingu — zaproś kogoś do współpracy

Influencerem możemy nazwać osobę, która posiada bloga, vloga, profil na Instagramie i może swoją opinią wpłynąć na grono swoich obserwatorów.

Współpraca z wpływowymi osobami może być przydatnym elementem strategii marketingowej i działania w mediach społecznościowych. Dzięki takiej formie marketingu marki beauty mogą zaprezentować się wśród odbiorców, którzy followują danego influencera i tym samym zyskać nowych odbiorców/klientów.

Kluczem do sukcesu w tym sposobie promocji jest wybranie współpracy z kimś, kto ma podobny sposób komunikacji do Twojej marki, wyznaje te same wartości. Dzięki temu możesz liczyć na wzrost zainteresowania i szybki wzrost statystyk, na których przecież Ci zależy.

Jak możesz to zrobić?

Jest na to kilka sposobów:

  • Wyślij do wybranej osoby swój produkt do przetestowania, poproś o opinie i pochwal się nią w swoich social mediach,
  • Zaproś influencera do skorzystania z Twoich usług w zamian za opinie, którą opublikuje w swoich kanałach,
  • Przygotuj wysyłkę kreatywną i zaskocz! Dzięki temu w nienachalny sposób zwrócisz uwagę na swoje produkty/usługi.

W social mediach wykorzystuj moc rekomendacji

Nie wiem, jak Ty, ale ja, poszukując nowego produktu kosmetycznego, bądź salonu, w którym chciałabym zrobić wystrzałową fryzurę, przeszukuje sieć w poszukiwaniu opinii na ich temat. Warto pamiętać, że rekomendacje zadowolonych klientów mają o wiele większą moc, niż jakakolwiek reklama. Dlatego spraw, by każdy z Twoich klientów, stał się również ambasadorem Twojej marki. Po każdej wizycie zachęcaj do dzielenia się wrażeniami i ocenienia zakupionych usług. Komentarze zamieszczaj w swoich kanałach social media, aby każda zainteresowana osoba mogła łatwo je znaleźć. Buduj swój wizerunek głosem usatysfakcjonowanych klientów.

Prowadząc social media marketing dla marek beauty, pamiętaj o zasadzie spójności w komunikacji, bądź autentyczny i edukuj. Miej oczy i uszy szeroko otwarte, bo social media i Twoi potencjalni klienci nie śpią 😉

Zadaj sobie pytanie, co sprawia, że Twoja marka jest wyjątkowa i zwyczajnie bądź najlepszą wersją siebie w swoich mediach społecznościowych.

Powodzenia!
Ola Szczepaniak

Ola Szczepaniak

Dołącz do rosnącej społeczności