Ktoś, kto nie popełnia błędów, nie działa. Tylko posuwanie się naprzód, popełnianie błędów i podejmowanie ryzyka może dać Ci rezultaty i doprowadzić do zwycięstwa

Szczegóły skandalu między Amazonem a Visą. Czy doszli do porozumienia?

Przegląd konfliktu między Visą a Amazon Marcin Kania ★★★★

Wygląda na to, że Amazon wycofał się z publicznego groźby zaprzestania obsługi płatności Visa w Wielkiej Brytanii w sporze o opłaty za płatności.

Gigant e-commerce wysłał dziś e-mail do użytkowników Amazon.co.uk, informując ich, że „oczekiwana zmiana” — która miała nastąpić 19 stycznia — nie nastąpi tego dnia.

Chociaż nadal nie jest jasne, czy obie firmy doszły do trwałych warunków dotyczących opłat.

Co mówi o tym Amazon?

„Oczekiwana zmiana dotycząca korzystania z kart kredytowych Visa na Amazon.co.uk nie nastąpi już 19 stycznia. Ściśle współpracujemy z Visa nad potencjalnym rozwiązaniem, które umożliwi klientom dalsze korzystanie z ich kart kredytowych Visa w Amazon. co.uk”, pisze Amazon w wiadomości e-mail wysłanej do użytkowników z Wielkiej Brytanii.

Sięgnęły po komentarz, Amazon i Visa potwierdziły rozwój, ale nie podały żadnych dalszych szczegółów. Amazon odmówił udostępnienia użytkownikom jakichkolwiek komentarzy poza krótkim oświadczeniem, że na razie nic się nie zmienia.

Rzecznik Visa nie wyjaśnił również, co „potencjalne rozwiązania” mogą oznaczać w praktyce – sugerując, że trwają negocjacje w sprawie opłat w oświadczeniu, w którym pisze: „Klienci Amazon mogą nadal korzystać z kart Visa na Amazon.co.uk po 19 stycznia, podczas gdy ściśle współpracujemy, aby osiągnąć porozumienie”.

We wcześniejszej wiadomości e-mail do użytkowników z Wielkiej Brytanii pod koniec ubiegłego roku Amazon obwinił wysokie opłaty płatnicze pobierane przez Visa za transakcje kartą kredytową za zakończenie obsługi płatności Visa – ostrzegając Brytyjczyków, aby poczynili alternatywne ustalenia dotyczące płacenia za zakupy na Amazon.co.uk. Jego bardzo publiczna masowa poczta e-mail wyglądała jak próba wykorzystania siły rynkowej w celu uzyskania lepszych warunków od Visa.

Nie jest jasne, czy udało się to przekonać Visę do obniżenia opłat za karty kredytowe, czy też Amazon właśnie zdecydował się wycofać z krawędzi spowodowania poważnych zakłóceń dla kupujących w Wielkiej Brytanii. Jeśli to drugie, Amazon spowodował już, że użytkownicy z Wielkiej Brytanii, którzy polegają na metodach płatności opartych na Visa, byli miesiącami niepewności co do tego, czy będą mogli kontynuować zakupy w jego witrynie w najbliższej przyszłości.

Przedstawiciele Visy powstrzymują się od szczegółowego komentowania.

W listopadzie Visa określiła to jako rozczarowujące, że Amazon „grozi ograniczeniem wyboru konsumentów w przyszłości”, jak to wtedy ujął, argumentując również „kiedy wybór konsumenta jest ograniczony, nikt nie wygrywa”. Miesiące później rozmowy najwyraźniej trwają – tylko bez zbliżającego się publicznego terminu, w którym Amazon przestanie akceptować karty Visa wydane w Wielkiej Brytanii.

Rosnące opłaty za transakcje Visa na Amazon.co.uk są związane z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej – ponieważ Brexit zniósł limit opłat, które mogą być pobierane od transakcji między Wielką Brytanią a Europejskim Obszarem Gospodarczym/UE.

Ale problem prawdopodobnie dotyczy również specyfiki struktury działalności firmy Amazon w Wielkiej Brytanii – ponieważ wystawia ona rachunki brytyjskim klientom za pośrednictwem podmiotu z siedzibą w UE, przenosząc przychody zaksięgowane przez jego brytyjską stronę internetową do swojej europejskiej centrali w Luksemburgu.

Raport przedstawiony przez City AM w sierpniu zeszłego roku sugerował, że ta struktura korporacyjna umożliwiła Amazonowi uniknięcie płacenia znacznie wyższych kwot podatku w Wielkiej Brytanii. Wygląda jednak na to, że ta sama struktura „przenoszenia zysków” kosztuje (lub, cóż, kosztowała... ) Amazon znacznie więcej w „podatkach” Visa, niż chciałby zapłacić.

 


Przygotowaliśmy listę brokerów, których zalecamy ominąć.


Komentarze (0)