Ktoś, kto nie popełnia błędów, nie działa. Tylko posuwanie się naprzód, popełnianie błędów i podejmowanie ryzyka może dać Ci rezultaty i doprowadzić do zwycięstwa

Recenzja Huawei MateBook X: obraz czy laptop służbowy?

Recenzja Huawei MateBook X Marcin Kania

Przyjemne pod każdym względem urządzenie.

Laptop, którego właśnie otworzyłeś recenzję, pojawił się w moich rękach na kilka dni przed jego prezentacją. Miałem przed sobą zadanie napisania recenzji, ale następne dwa miesiące okazały się zbyt intensywne. W rezultacie po prostu zapomniałem o wielu rzeczach, a niektóre rzeczy zostały przeniesione z października na Styczeń, ze stycznia na Luty i tak dalej. Tak się złożyło, że w październiku zamknąłem laptopa, zabrałem go do domu — tam go miałem i leżałem do grudnia.
W grudniu zapytano mnie: "Gdzie jest tekst?"Szczerze mówiąc, poczułem się nieswojo, ale znów zaczęło się tam ceytnot, więc wszyscy bezpiecznie zapomnieli. Potem przypomniano mi o laptopie na początku marca 2021 r.: "Cóż? Gdzie jest tekst?"Myślałem, że tu już nie będzie i trzeba pisać. Ale ten tekst czytasz pod koniec kwietnia, a nawet w maju. Tak prostym przykładem wyjaśniłem, co oznacza słowo "zwlekanie".

I tak otwieram MateBook X po raz pierwszy od początku marca, naciskam przycisk zasilania i wychodzi z trybu uśpienia. W tym momencie nie zwróciłem szczególnej uwagi na ten fakt, ale obudziłem się po około godzinie: Nie ładowałem go przez dwa miesiące, przez cały ten czas był w jakimś "inteligentnym" trybie uśpienia, a bateria była, jeśli nie nienaruszona, nie rozładowała się do zera.

Projekt i wyposażenie

Pierwszą rzeczą, która zaskakuje, jest waga i rozmiar. To Ultrabook. Jego wymiary to 284,4 × 206,7 × 13,6 mm przy wadze jednego kilograma! W tym momencie mam pytanie: dlaczego potrzebne są tablety?
Oczywiste jest, że wszystko ma swoje zadania, ale dzięki MateBook X naprawdę miałem takie pytanie, nawet pomimo posiadania pięknych iPadów Air ostatnich dwóch generacji. A jeśli podłączysz zastrzeżoną Magic Keyboard do iPadów, cała ich piękność natychmiast zniknie, ponieważ waga tabletu staje się przytłaczająca.

Z projektem, jak dla mnie, jest jeden problem: nie lubię kombinacji kolorów. Główna część obudowy wykonana jest z "ciepłego" aluminium, ale touchpad jest zimnym odcieniem — i wyróżnia się. Dlaczego to się robi, nie jest dla mnie jasne.
W zestawie, oprócz laptopa, znajdziesz zasilacz o mocy 65 W, który, podobnie jak w smartfonach, natychmiast wsuwa się do gniazdka, zamiast ciągnąć za pomocą kolejnego długiego drutu. Istnieje również stacja dokująca z USB Type-C na inny port USB Type-C, Type-A, VGA i HDMI.

Wyświetlacz

Podsumowując, jest to lekki ultrabook z 13-calowym wyświetlaczem o rozdzielczości 3000 × 2000 pikseli i gęstości pikseli 278 DPI. A ten ekran robi wrażenie:

Przede wszystkim efekt ten uzyskuje się dzięki wąskim ramkom, których szerokość wynosi 4,5 mm. na dole znajduje się" podbródek " 10 mm, ale nie wybija się i wygląda bardzo schludnie. Wygląd ekranu po prostu poszedł do mnie.

Ekran jest błyszczący, mogą pojawić się przeciwnicy i obrońcy tego typu ekranu. Ale to wszystko będzie już bardzo subiektywne. Nie wszystkim może się spodobać ekran o proporcjach 3:2. Moim zdaniem w przypadku 13-calowego laptopa roboczego taki wybór jest optymalny. Przynajmniej obszar roboczy nie jest zbyt mały w przeglądarkach i aplikacjach biurowych. A rozrzucanie kilku aplikacji na tak małym ekranie nawet o 16:9 nie będzie zbyt wygodne.

Obraz jest również przyjemny dla oka. Jasne, jest to ekran konsumencki, a nie profesjonalny, ale zapewnia 100% gamy kolorów sRGB. Ekran wyprodukowała firma Japan Display. Jasność 400 nitów może wydawać się niewystarczająca, ale w jasnym świetle słonecznym żałuję, że jej nie użyłem. Częstotliwość odświeżania ekranu wynosi 60 Hz, więc nazwanie tego rozwiązania grą na pewno nie zadziała.

Warto również dodać, że wyświetlacz jest dotykowy, ale pamiętasz to tylko podczas pisania tekstu i przygotowywania zdjęć do recenzji: nie znalazłem sensu w technologii dla siebie. Chyba że wygodnie jest przewijać strony palcem podczas czytania tekstu.

Kamera

Małe ramki laptopa prowadzą do tego, że kamera komputera musi być gdzieś ukryta. Podobnie jak w przypadku wielu laptopów firmy, MateBook X znajduje się w przycisku między klawiszami F6 i F7:

Pozycja nie jest najwygodniejsza, ale taki jest kompromis w walce o marne ramy. Przy takim aparacie musisz wybrać odpowiedni kąt, aby nie zademonstrować wszystkich trzech tuzinów podbródków.

Jakość obrazu jest dość przeciętna, a maksymalna rozdzielczość wynosi 1280 × 720 pikseli. Źródło: Wylsacom Media

Rozdzielczość aparatu to 720p. taka kamera jest wygodna dla paranoików:) Więc nikt za tobą nawet teoretycznie nie będzie w stanie zajrzeć.

Klawiatura, touchpad i skaner linii papilarnych

Dla mnie klawisze okazały się przydatne. Ale tutaj musisz zrozumieć, że lubię "motyla", podczas korzystania z którego wielu ma wrażenie, że pukają palcami w stół. Klawiatura MateBook X ma krótki skok 1,3 mm, ale nadal jest nieco głębsza niż "Motyl". Moim zdaniem jest to bardzo udany kompromis między zawodnością "motyla" a zwykłą klawiaturą typu wyspiarskiego, która nie jest tak pretensjonalna do resztek, kawałków czegoś, kurzu i lepkiej magii.

Touchpad jest bardzo szeroki, ale jego głębokość nie zawsze wystarcza. Palec porusza się przyjemnie i nie ma myśli o zakupie myszy — doskonała powierzchnia z doskonałą wrażliwością.

W touchpadzie nie ma przycisków, ale są symulowane naciśnięcia. Silnik bardzo dobrze radzi sobie ze swoimi obowiązkami: na początku nawet nie zdawałem sobie sprawy, że tutaj jest tylko imitacja, a nie fizyczne przyciski. Potem był lekko zniechęcony, wyłączając laptopa — nie reagował w żaden sposób na naciśnięcia. Tutaj odwiedziły mnie pewne wątpliwości.

Skaner Linii Papilarnych uruchamia się tak, jak powinien. Fałszywe alarmy, choć się zdarzają, są jednak bardzo rzadkie.

Głośnik

Laptop otrzymał cztery głośniki. Możesz zobaczyć film, ale trudno będzie cieszyć się dźwiękiem — jest normalny, ale nadal jest znacznie lepszy w moim MacBooku Air. Oba komputery znajdują się w tym samym segmencie ultrabooków.

Podłączenie

Istnieją tylko trzy fizyczne złącza: dwa USB Type-C, z których każdy działa nie tylko do przesyłania danych, ale także do ładowania, a także połączony "jack" 3,5 mm dla zestawu słuchawkowego.

Jak powiedziałem powyżej, stosunkowo kompaktowy adapter jest dostarczany z laptopem, ale oferty innych firm, które są odpowiednie dla nowoczesnych MacBooków, również działają spokojnie.

Dlaczego to jest potrzebne?

Istnieje wiele opcji. Na przykład możesz pobierać zdjęcia i filmy, po prostu przesyłając je z działającej w ten sposób "galerii" smartfona. Możesz też otworzyć WhatsApp na komputerze bez skanowania kodów QR i tego, co jeszcze wymyśliłeś na Facebook. Lub możesz słuchać ekskluzywnych, ale cholernie rzadkich podcastów w naszej aplikacji bezpośrednio z komputera.

Wydajność

Huawei MateBook X jest sprzedawany w Rosji w jedynej wersji z czterordzeniowym procesorem Intel Core i5-10210u dziesiątej generacji. Jest produkowany w procesie "Intel" 14 nm i jest wyposażony we zintegrowaną grafikę Intel UHD Graphics 620.
Warto zrozumieć: to wcale nie jest Laptop Do Gier. Jest to wyłącznie maszyna robocza, na której można coś obejrzeć i zagrać w bardzo mało wymagające gry. Oto na przykład dane z Cinebench R23:

Wydajność komputera wystarcza do uruchamiania aplikacji biurowych i surfowania w przeglądarce.

Nie zauważyłem żadnych problemów w pracy, chociaż spokojnie pracowałem z laptopem przez pewien czas w przerwach między zwlekaniem.

A 16 GB do pracy z aplikacjami Windows wystarczy na oczy.

Dobre wrażenie robi hałas. Mówiąc dokładniej, jego brak: MateBook X nie ma chłodnic, więc jest to bardzo cicha maszyna do pisania.

Laptop otrzymał dysk SSD o pojemności 512 GB. 

Bateria

Właściwie część, od której wszystko się zaczęło. To coś magicznego, gdy otwierasz laptopa kilka miesięcy później i nie jest rozładowany. Huawei MateBook X otrzymał baterię 42 Wh. wystarcza na pewny dzień pracy lub na 10 godzin oglądania filmów w jakości Full HD.

W zestawie znajduje się zasilacz o mocy 65 W. W pełni ładuje laptopa w półtorej godziny.

Dlatego bateria laptopa jest więcej niż wystarczająca do wykonania zadania i daje możliwość pełnej pracy przez cały dzień.

Wynik

Huawei stworzył urządzenie obrazowe, które jest przyjemne do trzymania. Oczywiście są tańsze laptopy. Po prostu natychmiast odczuwasz różnicę, gdy bierzesz coś w ręce wyższej klasy: nigdzie nie ma pisków, nic nie reaguje, komputer łatwo przechodzi "test MacBooka". Ogólnie Rzecz Biorąc, Huawei MateBook X pozostawia bardzo przyjemne wrażenie.

Laptop waży tylko kilogram, jest bardzo cienki, przyjemnie na niego patrzeć. Oczywiście nie jest to najbardziej produktywne rozwiązanie i nie wziąłbym go do montażu. Ale leniwe jest przetwarzanie wielu zdjęć w Lightroom lub Photoshop.

Możesz też, ulegając nowoczesnemu światowi mobilnemu, przejść na smartfon na kilka miesięcy, a następnie zdobyć MateBook X, otworzyć go i kontynuować pracę bez konieczności podłączania do ładowania — tryb uśpienia jest nadal trochę szalony. Oczywiście w przyjemnym tego słowa znaczeniu.

Niektórzy mogą nie wydawać się najbardziej przyjemną ceną-99 990 rubli w oficjalnym sklepie Huawei. Ale jest to urządzenie obrazowe, które również doskonale radzi sobie z zadaniami roboczymi.

Tekst został napisany przy wsparciu rosyjskiego przedstawicielstwa Huawei.


Przygotowaliśmy listę brokerów, których zalecamy ominąć.


Komentarze (0)